Historia sztandaru

Początek historii powstania sztandaru Koła to wniosek  kol. Bolesława Szatrańskiego z dnia 24.10.2004r.

„Wnoszę do Walnego Zgromadzenia członków Koła Łowieckiego "Ponowa" w Elblągu o podjęcie uchwały o ufundowaniu sztandaru Koła, na Jubileusz 50-rocznicy powstania Koła”

Wniosek ten rozpatrzony był przez Walne Zgromadzenie Członków KŁ "Ponowa" w Elblągu  w dniu 13 lutego 2005r. WZ podjęło uchwałę:  „Udziela się zgody Zarządowi do przystąpienia do prac zmierzających do ufundowania sztandaru koła”.

Na Walnym Zgromadzeniu w dniu 23 kwietnia 2006r. powołano Komisję ds. sztandaru Koła w składzie : Prezes - kol. Tomasz Wójcik,  sekretarz Komisji - kol. Piotr Cegiel, skarbnik Komisji - kol. Annetta Sokołowska , oraz członkowie Komisji, koledzy: Stanisław Łaga i Bolesław Szatrański.

 

         

Pierwszy Poczet sztandarowy: 

Starszy pocztowy – kol. Marcin Zaworski, Chorąży – kol. Grzegorz Cichorski,  asysta - kol. Jacek Błaut

 

W dniu 6 listopada 2006r. wystąpiliśmy do EORŁ o wyrażenie zgody na posiadanie sztandaru przez nasze Koło. W dniu 20 listopada 2006r. odbywa się pierwsze posiedzenie Zespołu Organizacyjnego Fundacji Sztandaru. Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka, w uchwale nr 08/2006 z dnia 15 grudnia 2006r.  wyraziła zgodę na posiadanie przez Koło Łowieckie „Ponowa" w Elblągu sztandaru związkowego. W toku dalszych prac Zespołu rozpoczęliśmy poszukiwania wykonawcy sztandaru. Z pośród licznych propozycji najkorzystniejszą wydawała się nam Pracownia Haftu Artystycznego w Murowanej  Goślinie. W dniu 19 marca 2007r. koledzy Tomasz Wójcik i Stanisław Łaga podpisali umowę na wykonanie sztandaru, wg naszego projektu, do września 2007r. W dniu 15 października 2007r. , kol. Tomasz Wójcik odebrał gotowy sztandar wraz z pokrowcem, szarfami, rękawiczkami i kirem żałobnym. Koszt sztandaru z dodatkami wyniósł 6.954,00 zł. Sztandar wymagał jeszcze „uzbrojenia” tj.  wykończenia drzewca, wykonanie gabloty itd.  Gablotę wykonał,  w ustalonym terminie do 31 grudnia 2007r.,  kolega Andrzej Kaczkowski. W pierwszym kwartale 2008r. koledzy Piotr Cegiel i Grzegorz Cichorski wykonali stalowy grot drzewca. Okucia, oploty rzemienne wykonał, według swojego projektu -  kol. Stanisława Łaga. Grawerunek gwoździ wykonał p. Wojciech Smoleński. Od marca 2008r. sztandar przechowywany był w Milejewie, w gablocie umieszczonej w mieszkaniu Prezesa Koła – kol. Tomasza Wójcika. Powołano też i umundurowano Poczet Sztandarowy. W dniu 5 lipca 2008r. sztandar został poświęcony w Kościele Miłosierdzia Bożego w Elblągu i wręczony przez Prezesa EORŁ - kol. Zdzisława Rutkowskiego.

Od 27 maja 2016r. Poczet sztandarowy tworzą koledzy: Jacek Błaut, Michał Kamieniak i Ryszard Kowal.